Manipulácia

 

     Manipulácia s vtáčkarom nieje v samej podstate nič zložité. Ide však o živočíchy, ktoré dokážu byť dosť nevyspytateľné a keďže patria k najstarším predátorom na zemi je dobré pri každej manipulácií dodržať pár bezpečnostných zásad.

    Na začiatok je dobré si pred každou manipuláciou nachystať veci, ktoré budeme potrebovať. A to prázdnu škatuľku na prípadné odchytenie pavúka, novú zariadenú chovnú nádobu kam chceme pavúka presťahovať štetec, alebo nejakú paličku či varešku na vyhnanie pavúka z hniezda a jeho nasmerovanie do novej chovnej nádoby. Sťahovať, alebo manipulovať s pavúkom by som odporúčal vždy vo vani. Pavúkovi sa tu viacej šmýka a je menšia šanca, že niekam zalezie. V izbe, kde je veľa vecí je možné, že pri úteku si to pavúk namieri niekam za nábytok a potom môže byť problém dostať ho odtiaľ von. Toto platí hlavne pri rýchlych, alebo toxicky významných druhoch.

    Ak máme všetko pripravené môžeme sa pustiť do samotného sťahovania. Ja sa vždy snažím dostať pavúka priamo do novej chovnej nádoby, ak sa dá tak bez toho aby som ho ešte medzi tím musel odchytávať do prázdnej škatuľky. Ak sa jedná o zemný druh ako Grammostola, Brachypelma, Nhandu atď. je to väčšinou o to jednoduchšie, že pavúk nieje zalezený v hniezde Vtedy sa ho len jemne štetcom pokúsime nasmerovať von zo starej chovnej nádoby do novej. Štetcom len jemne hladíme pavúka po zadných kráčavých nohách, respektíve ho jemne potlačíme zozadu na abdomene. Treba byť však opatrný aby sme pavúkovi neublížili a neporanili ho. Občas treba aj dávku trpezlivosti. Nie vždy sa jedinec rozhodne spolupracovať. Pri sťahovaní stromového pavúka ktorý je zapradený v hniezde sa mi osvedčilo najskôr pavúkovi zničiť hniezdo, inak ho odmietal opustiť a robil výpady. Keď však už hniezdo bolo zničené pavúk bez väčšieho odporu začal spolupracovať a nechal sa nahnať kam bolo treba. Pri norovom druhu opatrne odoberáme lignocel až pokiaľ sa nedostanem k pavúkovi, alebo pavúk sám nevyjde.

    Keď sa stane, že jedinec vybehne niekam von do vane, jednoducho ho len prikryjeme nachystanou prázdnou škatuľkou a podsunieme popod ňu vrchnák od škatuľky . Pavúka potom do nového boxu len vyženieme z tejto škatuľky, alebo vložíme škatuľu do boxu, zavrieme a necháme pavúka aby sám prešiel. Potom len škatuľu vytiahneme z boxu preč.

    Pri Amerických druhoch je dôležité dávať si pozor na vykopávanie obranných chĺpkov. Vždy sa ich aspoň pár dostane pri manipulácií na ruky a spôsobuje to nepríjemné svrbenie. To sa dá aspoň čiastočne obmedziť gumenými rukavicami. Aj keď pár chĺpkov si vždy cestu nájde :-). Ruky si treba potom dôkladne opláchnuť a nechytať sa tváre a už vôbec nie očí.

    Africké a Ázijské druhy obrannými chĺpkami nedisponujú. Tieto druhy však patria k toxicky významným, takže aj tu je opatrnosť na mieste. Stále treba mať na pamäti, že sa jedná o rýchle a ťažko predvídateľné zvieratá. Preto sa netreba spoliehať na to, že ak pri predchádzajúcej manipulácií bol pavúk kľudný a nespravil žiadny výpad ani nič podobné bude pokojný aj pri ďalšej manipulácií. Pohryznutie toxicky významným druhom môže spôsobiť aj vážnejšie zdravotné komplikácie. Preto si treba chrániť vlastné zdravie rovnako ako zdravie chovanca a chovať sa k nemu s rešpektom, ktorý si zaslúži.