Terárium

 

     Výber vhodného terária a jeho zariadenie nie je vôbec taká náročná úloha ako by sa mohlo na prví pohľad zdať. V prvom rade si treba zodpovedať pár základných otázok pred tým než si nejaké terárium zaobstaráme, alebo sami vyrobíme. Ako prvé by sme si mali rozmyslieť pre akého jedinca sa chystáme terárium zriadiť. Či pre zemný, norový ,alebo stromový druh. Nemenej podstatná je aj veľkosť jedinca, ktorého sa do terária chystáme umiestniť. Treba si uvedomiť, že malému jedincovi umiestnením od veľkého priestoru môžeme skôr uškodiť ako pomôcť. Nebude si vedieť nájsť respektíve uloviť predkladanú potravu a celkovo stratíme o svojom chovancovi prehľad. Preto pri nižších zvlekoch, alebo menších rodoch ako je napríklad rod Cyriocosmus postačia plastové škatuľky patričných veľkostí. Takisto opačný prípad. Umiestnenie veľkého jedinca do malého priestoru môže spôsobovať problémy pri zvliekaní, vznik rôznych deformácií končatín či dokonca aj úhyn vtáčkara. Rôzne druhy a celkovo rody majú aj rôzne špecifické nároky, ktoré by sme sa mali snažiť dodržať. A to rôzne nároky na výšku, veľkosť podstavy, vetranie či vlhkosť v teráriu.

 

    Terárium pre zemné druhy

 

     Terárium pre zemné druhy nemusí byť príliš vysoké. Ideálna výška je okolo 20cm. Pri vyšších teráriách hrozí zranenie pavúka pri páde z výšky. Keďže zemné druhy nie sú dobre uspôsobené na lezenie. Obsah podstavy by mal byť aspoň 10 násobok dĺžky pavúka z vystretými nohami. Pre väčšinu druhov je ideálne 30x30x20(d,š,v). Ako substrát sa používa buď rašelina (nehnojená, bez chemikálií), lignocel, alebo ich zmes. Výška substrátu postačí okolo 5cm. V teráriu by nemal chýbať úkryt a plytká napájačka s vodou. Okrasné rastliny nie sú podstatné. Pavúk by ich skôr či neskôr aj tak presťahoval podľa seba. Do terária určite nepatria predmety o ktoré by sa mohol pavúk poraniť. Nedávajte sem žiadne predmety s ostrými hranami či už prírodné alebo umelé. Vlhkosť a rosenie záleží od konkrétneho druhu, ktorý sa chystáte do terária umiestniť. Tomu prispôsobíme aj intervaly rosenia. Klasickými druhmi do takýchto terárií sú pavúky z rodov Acanthoscurria, Aphonopelma, Brachypelma, Grammostola, Lasiodora, Nhandu a iné druhy.

 

 

    Terárium pre stromové druhy

 

     Pri stromových druhoch nie je až tak dôležitá veľkosť podstavy ale výška terária. Tú by sme pri dospelých jedincoch mali mať minimálne 30cm. Pri väčších druhoch ako sú napríklad pavúky rodu Poecilotheria neuškodí ani výška 40cm. Veľkosť podstavy je dostatočná minimálne od tých 20x20 cm. Opäť ako podklad použijeme čistú rašelinu (nehnojenú, bez chemikálií), lignocel, alebo zmes oboch. Nemal by chýbať konár, kus opretej kôry, alebo vyššie rastliny aby mal pavúk kde šplhať a tak isto aby mal možnosť si postaviť hniezdo. Pri stromových druhoch nie je napájačka až tak podstatná, keďže väčšina stromových druhov pije narosenú vodu priamo z pavučiny alebo stien terária. Samozrejme ak sem napájačku umiestnite nič sa tím nepokazí a bude sa vám aj lepšie udržiavať vlhkosť. Stromové druhy majú radi z pravidla o niečo vyššiu vlhkosť. Preto je dobré zabezpečiť aj kvalitné vetranie aby nevznikali vo vnútri terária rôzne plesne. Na vlhkosť a vetranie sú obzvlášť citlivé pavúky rodu Avicularia. Vlhkosť v teráriu sa snažíme držať od 75% do 90%. Záleží opäť od druhu. Typickými stromovými pavúkmi sú už spomínaný rod Avicularia. taktiež Psalmopoeus, Tapinauchenius, Poecilotheria a iné druhy.

 

 

 

    Terárium pre norové druhy

 

     Teráriá pre norové druhy by som definoval ako niečo medzi teráriom pre zemné a stromové druhy. Podstatná je tu výška vrstvy substrátu. Veľkosť podstavy postačí 20x30 cm. Ale hĺbka, alebo výška substrátu by mala mať aspoň 30-40 cm. Aby si pavúk mohol vyhĺbiť dostatočne hlbokú noru. V teráriu by nemala chýbať plytká napájačka s vodou. Terária toho to typu obývajú pavúky rodu Hysterocrates, Pelinobius, Haplopelmy a iné druhy

 

 

    Nádoby pre malé a juvenilné jedince

 

     Nádoby pre malé pavúčiky volíme opäť podľa veľkosti a druhu jedinca. Od 1 do 3 zvleku si väčšina druhov vystačí s klasickou filmovkou. Pavúky ako napríklad Cyriocosmus elegans je možné vo filmovke chovať bez problémov do 7-8 zvleku. 

    Filmovku naplníme do 1/3 až 1/2 lignocelom. Rosíme pomocou injekčnej striekačky. Pár kvapiek na stenu filmovky a na substrát. Netreba to zbytočne preháňať aby sme si chovanca neutopili.

 

 

    Na jedince od 3. zvleku nám postačia klasické šalátovky a pre stromové či norové druhy vysoká šalátovka. Na internete v obchodoch či priamo doma môžeme nájsť veľa uzatváracích nádob a škatuliek, ktoré sa dajú tiež použiť ako chovná nádoba. Stačí len urobiť pár otvorov na vetranie, vrstva substrátu po prípade menší úkryt a škatuľka je pripravená. Pri malých jedincoch určite netreba vkladať do škatuliek žiadne napájačky!!! Pavúčik sa v nej najskôr utopí. Malé jedince pijú vodu zo stien nádoby po narosení, alebo prijímajú tekutiny z potravy. Pri rosení opäť prihliadame na to o aký druh v škatuľke sa jedná..

 

 

            Klasická a vysoká šalátovka